اولین نرم افزار بومی پوشیدنی ساعت تایزن خود را بسازید

فهم برنامه نویسی سیستم عامل تایزن
اسفند ۱۱, ۱۳۹۵
ساختن نرم افزارهایی با گرافیک و انیمیشن
اسفند ۲۲, ۱۳۹۵

به توسعه برنامه ابزار پوشیدنی ساعت بومی سیستم عامل تایزن خوش آمدید!

برنامه بومی ابزار پوشیدنی ساعت توسط زبان C ساخته می شود و می تواند روی دستگاه پوشیدنی با سیستم عامل تایزن اجرا می شود تا نمای ساعت کاربر شخصی سازی شود.

دستوالعملهای ذیل برای کمک به آشنایی بیشتر خودتان با مراحل توسعه برنامه بومی سیستم عامل تایزن به همراه استفاده از استودیو تایزن و نصب و راه اندازی برنامه های ساخته شده روی شبیه ساز یا دستگاه هدف را مطالعه کنید. با این دستورالعملها شما می توانید به ساخت و اجرای برنامه های بومی اولیه ساعت پوشیدنی که در آن نوشته ها و ساعت فعلی روی صفحه نمایش نشان داده می شود، مبادرت ورزید :

 

  1. قبل از شروع به کار برای نوشتن و توسعه برنامه های سیستم عامل تایزن، استودیو تایزن را دانلود و نصب نمایید.

برای اطلاعات بیشتر درباره مراحل نصب راهنمای نصب را مشاهده کنید.

۲٫ یک پروژه بومی ساعت پوشیدنی با استفاده از استودیو تایزن ایجاد نمایید. این مرحله به شما نشان می دهد که چگونه می توانید از یک الگو پروژه از قبل آماده و طراحی شده که تمامی فایلهای اولیه و پوشه های مورد نیاز برای پروژه شما را ایجاد می کند، استفاده نمایید.

۳٫ ساخت برنامه

بعد از اجرای کد برای امکانات مورد نظر شما این مرحله نشان می دهد که چگونه شما می توانید برنامه خود را ساخته و کد را معتبر کرده و کامپایل (اجرایی) نمایید.

۴٫ اجرای برنامه

این مرحله نشان می دهد که چطور شما می توانید برنامه را در شبیه ساز یا دستگاه هدف واقعی اجرا نمایید.

۵٫ ساخت رابط کاربری

این مرحله نشان می دهد که چگونه شما می توانید تغییرات کوچک به رابط کاربری برنامه بدهید تا استفاده از برنامه را بهبود بخشید.

وقتی شما می خواهید برنامه ای پیچیده تری را توسعه دهید می توانید از ابزارهای بومی موجود در استودیو تایزن بهره ببرید تا ایجاد وظایف عملکردی و طراحی رابط کاربری برنامه آسان شود.

ایجاد پروژه

مثال ذیل به شما نشان می دهد که چگونه یک پروژه برنامه اولیه بومی ساعت پوشیدنی در استودیو تایزن ساخته و پیکربندی می شود. پروژه برنامه شامل تمامی فایلهایی است که برنامه را می سازد. شکل زیر ساخته شدن برنامه را نشان می دهد. صفحه نمایش برنامه نوشته Hello Watch وساعت فعلی را نمایش می دهد که در هر ثانیه تا زمانیکه برنامه در حال اجرا باشد بروزرسانی می شود.

 

شکل : برنامه بومی ساعت پوشیدنی

 

برای ساخت پروژه برنامه :

  1. استودیو تایزن را اجرا نمایید.
  2. مطمئن شوید که نما (منظر) بومی از گوشه بالای سمت راست پنجره استودیو تایزن انتخاب شود.

 

اگر انتخاب نشده بود، آن را انتخاب کنید. اگر این نما نمایان نبود در منوی استودیو تایزن Window > Perspective > Open Perspective > Other > Native را انتخاب و روی ok کلیک کنید.

 

  1. در منوی استودیو تایزن File > New > Tizen Project را انتخاب نمایید.

ابزار کمکی پروژه باز می شود.

۴٫ در ابزار کمکی پروژه جزئیات پروژه را تعیین نمایید. ابزار کمکی پروژه برای ایجاد اسکلت و شالوده اولیه برنامه با ساختار پوشه های مورد نیاز و فایلهای اساسی استفاده می شود. شما به راحتی می توانید انواع برنامه ها را به وسیله انتخاب الگوی یا نمونه قابل برنامه ریزی در ابزار کمکی پروژه را برای استفاده ایجاد نمایید.

a. نوع پروژه الگو را انتخاب و روی Next کلیک کنید

b. مشخصات (پروفایل) پوشیدنی را به همراه نسخه آن را از لیست بازشو انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید. نسخه (نمایش داده شده) وابسته به نسخه نرم افزار نصب شده که توسط آن شما به توسعه برنامه خود می پردازید، دارد.

c. نوع برنامه بومی را انتخاب و Next را کلیک کنید.

d. الگو ساعت را انتخاب و Next را کلیک کنید.

e. خصوصیات پروژه را تعیین کنید و Finish را کلیک کنید. شما می توانید نام پروژه (۳ تا ۵۰ کاراکتر) را پر کرده و یک شناسه یکتا و بی نظیر به بسته اختصاص دهید. همچنین می توانید محل و تنظیمات کاری بیشتری را با کلیک کردن خصوصیات بیشتر (More Properties) را تنظیم نمایید.

f. ابزار کمکی پروژه را برپا کرده، فایلهای برنامه را با استفاده از محتوای الگو ایجاد می کند و آنها را می بندد. برای اطلاعات بیشتر درباره ابزار کمکی پروژه الگوهای موجود بخش ایجاد پروژه های تایزن با استفاده از ابزار کمکی پروژه را ببینید.

شما می توانید پروژه ساخته شده را در نمای مرورگر پروژه ببینید.

مهمترین فایلها و پوشه افزوده شده است:

inc : پوشه پیش فرض برای فایلهای اصلی افزودنی (include)

res : پوشه برای فایلهای منابع مورد استفاده فقط توسط برنامه

shared : پوشه برای فایلهای منابع که با دیگر برنامه ها به اشتراک گذاشته می شود

src : پوشه برای فایلهای اصلی کد

lib : پوشه برای فایلهای کتابخانه ای خارجی

tizen-manifest.xml: فایلهای ظاهر (مانیفست) که به وسیله سیستم برای نصب و اجرای برنامه استفاده می شود

 

متاسفم! نمایش مطالب برای کاربران عضو امکان پذیر می باشد

This content has been helpful to you?

Thanks for contributing!

Yes No

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code